Węgiel aktywny Fantom 1,7 litra

Węgiel aktywny Fantom 1,7 litra
ocena ocena ocena ocena ocena
Cena: 21,00 PLN 17,07 PLN netto
Status: dostępny od zaraz
Wysyłka: 11,00 PLN (przedpłata) 14,00 PLN (pobranie)
Punkty: Za zakup: 21, zakup za punkty: 0
Ilość:
Opis

FANTOM węgiel aktywny- obj.1,7L,  0,40-0,85mm, absorpcja: 1100m2/g

Węgiel aktywny jest adsorbentem, którego początki zastosowania wiążą się z medycyną. Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie węglem drzewnym ran w celu usuwania ich przykrego zapachu.

Początki przemysłowych zastosowań związane są z rozwojem przemysłu cukrowniczego, gdzie na początku XX wieku znalazł zastosowanie do odbarwiania syropów. Tajemnica działania i niemal cudowne właściwości węgiel aktywny zawdzięcza swej porowatej budowie. W procesie produkcji w surowcu bazowym wytwarzane są rozgałęzione kanały – pory. W zależności od ich wielkości mówimy o makro- (>50 nm), mezo- (2-50 nm) lub mikroporach (<2 nm). Taka konstrukcja zapewnia silne rozwinięcie powierzchni właściwej materiału – 1 gram węgla może skrywać nawet do 1000-1500m2 powierzchni, poniżej przykładowe rodzaje węgla aktywnego:

  • STORM węgiel kokosowy – absorpcja 1150m2/g
  • FANTOM węgiel kamienny – absorpcja 1100m2/g
  • COOBRA węgiel kamienny – absorpcja 1050m2/g
  • BG 09 węgiel kamienny – absorpcja 1000m2/g – 1100m2/g

W 1771 roku szwedzki badacz Scheele odkrył zjawisko absorpcji:

Polega ono na „przytwierdzaniu” się cząsteczek do powierzchni materiału – sorbentu. Dzięki tak silnie rozwiniętej powierzchni węgiel aktywny jest znakomitym sorbentem – potrafi pochłonąć substancje w ilości blisko 20% własnej masy.

Najkorzystniej przeprowadzać proces oczyszczania alkoholu gdy jego moc nie przekracza 45%, ponieważ im wyższa zawartość alkoholu, tym trudniej oddzielić z niego zanieczyszczenia. Dodatkowo przy użyciu węgla aktywnego temperatura alkoholu powinna być jak najniższa. Ogólnie przyjmuje się, że do oczyszczenia 1 litra spirytusu stosuje się 50g węgla aktywnego.

Węgiel aktywny można użyć na trzy podstawowe sposoby:

  1. można wsypać odpowiednią ilość węgla aktywnego (ilość należy sprawdzić metodą prób gdyż jest zależna od filtrowanego płynu i ilości zanieczyszczeń) do słoika z płynem który chcemy poddać oczyszczeniu i pozostawić na kilka dni często mieszając (kilka razy dziennie), na koniec całość przefiltrować by oddzielić płyn od węgla.
  2. można użyć też odpowiednio przygotowanych zestawów do filtracji:
  3. można użyć też różnego rodzaju szklanych lub stalowych rur, przygotowanych do filtracji destylatów.

Wielkość powierzchni węgla aktywnego, ma bezpośredni wpływ na czystość otrzymanej cieczy oraz na szybkość jej przepływu (przy założeniu, że zastosujemy aparat rurowy do filtracji). Im powierzchnia większa, tym produkt końcowy jest czystszy a czas potrzebny do przefiltrowania dłuższy. Zależność tą obrazuje poniższy schemat:

Ciekawa porada podczas stosowania Węgla Fantom:

Jeżeli robimy nalewkę lub jakąś wódkę smakową i na koniec nie jesteśmy zadowoleni z efektów, możemy użyć węgla aktywnego do “uratowania” alkoholu. Ze względu na swoje właściwości, węgiel wyeliminuje nam posmak i zapach z alkoholu, co pozwoli na ponowne wykorzystanie czystego alkoholu na przykład: do innej nalewki. W tym celu należy zalać w słoiku niechciany alkohol / nalewkę w większej proporcji niż standardowo stosowana ok. 80-100g węgla na 1 litr, na okres 5-10 dni (im dłużej tym lepiej) codziennie mieszając, po tym czasie wystarczy tylko całość przefiltrować i można ponownie użyć.

Węgiel aktywny Fantom - 1,7 litra

Węgiel aktywny to produkt, który doskonale radzi sobie z usuwaniem większości związków organicznych, co umożliwia pozbycie się detergentów, pestycydów, metali ciężkich, fenoli i ich pochodnych oraz węglowodorów alifatycznych i aromatycznych. Jedno z głównych jego zastosowań podczas uzdatniania wody to usuwanie substancji, które odpowiadają za jej zły smak oraz barwę. Można go również stosować na przykład do odchlorowania wody, ale również podczas produkcji bimbru.. 

Węgiel aktywny świetnie sprawdzi się także w roli złoża biologicznego do nitryfikacji azotu ze związków amonowych. Nie znajduje on jednak zastosowania w przypadku alkoholi, w związku z czym można bez obaw przepuszczać destylat przez węgiel aktywny bez utraty jego cennych procentów (powszechną praktyką jest dodawanie węgla do bimbru w celu odbarwienia destylatu i wyeliminowania obcego posmaku).

Co można osiągnąć poprzez zastosowanie węgla aktywnego?

Obecność chloru w wodzie pitnej jest związana ze stosowaniem go do dezynfekcji wody, zabezpieczania przed wtórnym zakażeniem i redukcji smaku, zapachu oraz koloru wody. Zastosowanie węgla aktywnego w celu usunięcia chloru oraz jego pochodnych to najłatwiejszy i najtańszy znany sposób. Należy zdawać sobie jednak sprawę z faktu, że nie absorbuje on chloru, a zamiast tego działa jak katalizator, przyspieszając przemianę wolnego chloru w chlorowodór.

Węgiel aktywny jest stosowany między innymi do adsorpcji z fazy gazowej, oczyszczania przemysłowych gazów odlotowych, rozdzielania mieszanin gazowych, odzyskiwania cennych składników, adsorpcji z fazy ciekłej oraz oczyszczania wody i ścieków. Znajduje on także zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym, spożywczym, a także do ochrony dróg oddechowych przed szkodliwymi, toksycznymi substancjami.

Komentarze
Ten produkt nie posiada jeszcze komentarzy

Klienci którzy kupili ten produkt, kupili również

Nowość
Bestseller
Szybki podgląd
Cena: 0,00 PLN 0,00 PLN netto
Szybki podgląd
Cena: 6,99 PLN 5,68 PLN netto
Nowość
Bestseller
Szybki podgląd
Cena: 0,00 PLN 0,00 PLN netto
Szybki podgląd
Cena: 12,50 PLN 11,90 PLN netto
Szybki podgląd
Cena: 19,99 PLN 16,25 PLN netto
Darmowa wysyłka
Szybki podgląd
Cena: 1 199,00 PLN 974,80 PLN netto
Szybki podgląd
Cena: 7,20 PLN 5,85 PLN netto
Szybki podgląd
Cena: 33,99 PLN 32,37 PLN netto
Szybki podgląd
Cena: 259,00 PLN 210,57 PLN netto

Dlaczego warto nam zaufać?

10 lat doświadczenia
Ponad 10 lat
doświadczenia
100% polska firma
Towar widoczny
w sklepie jest
dostępny od ręki
Szybka i tania dostawa
Tania dostawa
Szybka realizacja
100% polska firma
Certyfikat dbałości
o prawa konsumenta
Bezpieczne zakupy
Bezpieczne
zakupy
Rabaty i punkty
Atrakcyjne rabaty
Punkty lojalnościowe
Fachowe doradztwo
Fachowe doradztwo
i pomoc
100% polska firma
100%
polska firma
Zamknij
Potrzebna pomoc?Oddzwonimy!