UWAGA: zamówienia złożone i opłacone w dniach 26.09.-01.10.2023 zostaną zrealizowane i wysłane w dniu 2.10.2023

Alembik Miedziany 30 L zestaw Premium 2w1 z kolumną destylacyjną Reflux + Łabędzia Szyja i chłodnicą Liebiga (72708.1)

Darmowa wysyłka
Alembik Miedziany 30 L zestaw Premium 2w1 z kolumną destylacyjną Reflux + Łabędzia Szyja i chłodnicą Liebiga (72708.1)
Cena: 3 699,00 PLN 3 007,32 PLN netto
Status: dostępny od zaraz
Wysyłka: darmowa (przedpłata) darmowa (pobranie)
Punkty: Za zakup: 3699, zakup za punkty: 0
Ilość:
Opis

Alembik lutowany zestaw 2w1 z kolumną destylacyjną typu Reflux + Łabędzia Szyja oraz chłodnicą Liebiga.

Alembik ten składa się z kilku części:

 • miedzianego kotła z mosiężnymi rączkami;
 • miedzianej głowicy z mosiężnym nyplem;
 • kolumny zwrotnej typu Reflux z wlutowaną chłodnicą Liebiga oraz jednym "zimnym palcem" (alembik wymaga zewnętrznego źródła zimnej bieżącej wody, podłączonej do chłodnicy), na szczycie kolumny znajduje się port, który umożliwia zamontowanie termometru we własnym zakresie.
 • tradycyjnej rury typu Łabędzia Szyja
 • miedzianej chłodnicy

rabat 5%

Ten alembik bazuje na kotle tradycyjnego alembika typu Łabędzia Szyja, modyfikacją w tym przypadku jest zastąpienie tradycyjnej chłodnicy przez kolumnę destylacyjną typu Reflux zamontowaną bezpośrednio na głowicy (kopule).

Model został rozwinięty dopiero w czasach współczesnych na potrzeby destylerów, którzy chcieliby otrzymywać destylaty nieowocowe o wyższych stężeniach czystszego, bezwonnego alkoholu typu wódka. W normalnym alembiku typu pot-still osiągnięcie podobnych rezultatów wymagałoby co najmniej dwóch lub trzech osobnych destylacji.

W procesie destylacji pary alkoholu zbierają się wstępnie w głowicy bezpośrednio nad kotłem, następnie kierowane są w górę do kolumny Reflux. Tam napotykają na pierwszy element chłodzący, którym jest tzw. "zimny palec" czyli rurka (wlot) doprowadzająca zimną wodę do chłodnicy Liebiga przechodząca przez dolną część kolumny Reflux. Mniej lotne pary w kontakcie z tą rurką skraplają się i wracają do kotła, proces ten określny jest jako wstępna rafinacja. Pozostałe pary wędrują w górę kolumny gdzie również skraplają się w kolumnie (ze względu na chłodniejsze temperatury w wyższych partiach) i wracają do kotła po ściankach kolumny. Po drodze skropliny są ponownie ogrzewane i odparowywane z alkoholu. System ten pozwala znacząco oczyścić destylat i zwiększyć zarazem zawartość alkoholu o 70%.

Kolumna nie posiada żadnego wypełnienia, można w własnym zakresie wypełnić kolumnę miedzianym lub innym wypełnieniem np. ceramicznymi pierścieniami Raschiga 6 mm, co pozwoli osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Wszelkie lutowane łączenia mogą być wykonywane z mosiądzu lub miedzi w zależności od położenia i zastosowania, tym samym uzyskuję się urządzenia wolne od ołowiu.

Grubość blachy miedzianej użytej w tych alembikach jest większa i wynosi 1.1 mm (zazwyczaj jest to 0,6 – 0,8 mm). Sprawia to, że alembik ten jest urządzeniem o większej trwałości i jakości, jednocześnie należy do urządzeń klasy "Premium".

Alembiki tego typu dedykowane są dla zastosowań domowych do osiągania czystszych wyników w pojedynczej destylacji.

Dane techniczne alembika:

 • Pojemność kotła: 30L
 • Wymiary podane w cm:
 • szerokość kotła bez uchwytów szerokość kotła z uchwytami szerokość podstawy kotła szerokość alembika po złożeniu wysokość alembika po złożeniu
  39 41 27

  Reflux: 45

  Łabędzia szyja: 80

  Reflux: 125

  Łabędzia szyja: 72

 • Materiał: Miedź i mosiężne uchwyty
 • Grubość blachy: 1,1 mm
 • Łączenia: lutowane
 • Masa: około 8,3kg


Opis producenta - firmy Iberian Coppers S.A. - Al-Ambiq

Dziękujemy za zainteresowanie alembikiem miedzianym firmy Al-Ambiq, która wytwarza urządzenia do destylacji już od  roku 1837!  Tradycja i doświadczenie tej firmy gwarantują wysoką jakość prezentowanych urządzeń. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu alembikowi z radością stworzysz niezapomniane smaki a przygoda rozpoczęta z Al-Ambiq da Ci wiele satysfakcji w tworzeniu domowych trunków lub olejków eterycznych!

Nasze produkty wykonane są w 100% z miedzi, która gwarantuje ich wysoką jakość i trwałość. Wszystkie lutowania wykonano z niezwykłą precyzją, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Kupując Nasze alembiki masz pewność, że użyte w nich materiały są nietoksyczne i w pełni gotowe do bezpiecznej destylacji.

Miedź posiada dobrze udokumentowane oraz antybakteryjne właściwości antykorozyjne oraz katalityczne. To dzięki nim miedź stała się pożądanym materiałem do produkcji urządzeń destylacyjnych a co się z tym wiąże do destylacji olejków eterycznych, wód kwiatowych i alkoholowych napojów. Przeczytaj o tajemniczych właściowościach miedzi

Wszystkie nasze alembiki wykonujemy ręcznie za pomocą metody młotkowania miedzianych arkuszy. Powstałe w taki sposób urządzenia mają delikatny, charakterystyczny wygląd i łagodne zaokrąglenia. Ze względu na tradycyjny (ręczny) sposób wytwarzania nie ma dwóch takich samych alembików, które są identyczne w średnicy i kształcie. Każda pokrywa jest specjalnie tworzona pod wymiar danego kotła.

Nasze miedziane alembiki mogą być używane do destylacji licznych substancji organicznych a przede wszystkim do wytwarzania napojów alkoholowych, wódek (z różnych owoców, winorośli, zbóż i innych roślin), olejków eterycznych i wód kwiatowych.

Po zakończeniu destylacji alembik należy dokładnie wyczyścić. W celu poluzowania odrębnych części wystarczy energicznym i mocnym uchwytem rozdzielić elementy alembiku. Uszczelniacz wykonany z mąki żytniej i wody również należy usunąć z powierzchni miedzianej. Można to zrobić drewnianymi narzędziem. Aby oddzielić rury należy pociągnąć je ostrożnie w miejscach, gdzie nie znajdują się złącza miedziane.

Uszczelnienie alembika jest rzeczą priorytetową, gdyż w procesie destylacji bardzo łatwo o wycieki par alkoholowych i nieszczelności elementów naczynia.  Dlatego w celu lepszego zabezpieczenia przed niekontrolowanymi wyciekami stosuje się taśmy silikonowe bądź ciasto z mąki żytniej i wody lub inne wytrzymałe i przeznaczone do takich zadań taśmy uszczelniające. Należy jednak bardzo uważać, aby nie oklejać nadmiernie złącz.

Krótko o destylacji na alembiku miedzianym

Nasze miedziane Alembiki mogą być używane do destylacji licznych substancji organicznych a przede wszystkim do wytwarzania napojów alkoholowych, wódki (z różnych owoców, winorośli, zbóż i innych roślin), olejków eterycznych i wód kwiatowych.

Jeżeli masz zamiar otrzymać alkohol przeznaczony do spożycia, niezależnie od tego, z jakiego produktu przeprowadzasz destylację, ważne jest, aby przestrzegać podstawowych praw destylacji chemicznej. Unikniesz dzięki temu obrażeń ciała, utraty wzroku, a nawet śmierci będącej następstwem nieumiejętnego posługiwania się narzędziem destylacyjnym.

Zasada destylacji jest prosta. Najważniejszym aspektem jest sposób oddzielania alkoholu z cieczy zawierającej ten alkohol (np. nastaw, zacier, wino). Podczas destylacji alkohol zaczyna wrzeć przy 78,3°C a woda przy 100?C. Zatem kiedy płyn zawierający alkohol ogrzewa się do tej temperatury alkohol zaczyna parować szybciej od pozostałych składników nastawu. Następnie opary alkoholu są kierowane do miedzianej spirali a w niej ochładzane i skraplane do postaci płynu. W ten sposób otrzymujemy destylat. Wynikiem każdej destylacji są  podzielone na trzy odrębne części płyny (frakcje):  "przedgon", "serce" i "pogon". Najbardziej pożądanym produktem w procesie destylacji jest "serce" uzyskiwane w temperaturze wrzenia pomiędzy 78-83°C (daje to wówczas alkohol  pomiędzy 45% i 65% o najlepszych właściwościach organoleptycznych).

Podczas destylacji pierwszy najbardziej lotny produkt pojawiający się przy niskiej temperaturze wrzenia to "przedgon". Na ogół zawiera substancje, takie jak aceton, metanol i rozmaite estry, które należy oddzielić i wyrzucić (lub zachować i dodać do następnego wsadu) ponieważ "przedgon" może zawierać metanol, który może spowodować utratę zdrowia. Zawartość "przedgonu" i jego oddzielenie od pozostałej części destylatu utrzymuje się mniej więcej w takich proporcjach:
- przy 25 litrach nastawu lub zacieru przedgon stanowi pierwsze 50 ml - Destylacja Metodą Ponownego Napływu (Refluks)
- przy 20 litrach - 100 ml stosując tradycyjną metodę destylacji za pomocą alembika (Pot-Still)

Można zapobiec zanieczyszczeniu się "serca" "przedgonem" obserwując temperaturę destylacji (poniżej 70°C). Jednak wielu doświadczonych gorzelników potrafi rozpoznać jakość (zazwyczaj ma bardzo ostry smak) i zapach pierwszego destylatu. Upewniają się w ten sposób, że "przedgon" nie łączy się z całkowicie przeźroczystym "sercem". 

Trzecia frakcja powszechnie określana jest jako "pogony", zawierają one dużą ilość związków o wyższych temperaturach wrzenia, takie jak wyższe alkohole i furfurale. Związki te mogą zepsuć smak alkoholu jeżeli zbieranie przeprowadza się zbyt długo.  W tej fazie istotne jest znalezienie punktu odcięcia od "serca". Tu podobnie niniejszy punkt można zidentyfikować poprzez obserwacją temperatury (82°C lub wyższej) lub monitorowanie smaku (jak rozcieńczona wódka), zapachu i mlecznego koloru destylatu przez zbieranie, co jakiś czas kilku kropli na odwrocie łyżeczki i sprawdzanie, jak smakuje i jak wygląda w sprawdzanych okresach. Z "pogoniami" postępujemy podobnie jak z "przedgonami". Serce natomiast przechowujemy w butli szklanej lub w pojemnikach ze stali INOX (kwasowej) i poddajemy destylacji dwu lub trzykrotnej do otrzymania destylatu o wysokiej jakości.

Środki bezpieczeństwa

Destylacja jak mogłoby się wydawać, nie jest dziecinnie prosta i może okazać się niebezpieczna, jeśli nie wiesz co robisz i nie poświęcasz  stałej uwagi procesowi wytwarzania. Proszę przeczytać uważnie środki ostrożności przed uruchomieniem alembika.

 • Zapewnij sobie wystarczającą ilość miejsca do pracy. Takie miejsce powinno być dobrze oświetlone, czyste i dobrze wentylowane, aby zapobiec nagromadzeniu oparów alkoholowych.
 • Podczas pracy z płynami łatwopalnymi, takimi jak etanol należy zwrócić szczególną uwagę na wyeliminowanie wszelkich zagrożeń pożarowych. Zawsze miej pod ręką łatwy dostęp do gaśnicy i przenieś bezpiecznie destylat aby zmniejszyć ryzyko rozlania się i podpalenia. Nigdy nie używaj otwartego ognia podczas przeprowadzania procesu destylacji. Nie pal!
 • Przed każdą destylacją, należy upewnić się, że nie ma niedrożności w instalacji, które mogłyby spowodować nadmierne ciśnienie, którego nagromadzenie może spowodować pęknięcie urządzenia lub eksplozję. Można zaryzykować poparzenia, jeśli gorące opary nie będą miały odpowiedniego ujścia. W związku z tym poleca się luźne założenie głowicy alembika na garnku.
 • Przeprowadź pierwszą destylację czyszczącą (rozd. Czyszczenie i konserwacja).
 • Poznaj podstawowe prawa destylacji dla niektórych wytycznych zanim dokonasz destylacji.
 • Stosuj zaprawę żytnią aby zabezpieczyć alembik przed nieszczelnościami (rozd. Technika uszczelniania).
 • Nie należy przepełniać alembika. Zostaw wolne miejsce na zbierającą się parę w głowicy czyli napełnij maksymalnie 3/4 pojemności garnka .
 • Staraj się destylować nastawy płynne, gęste nastawy (np. śliwki) mogą się przypalać lub nawet zatkać wylot.
 • Stale kontroluj temperaturę. Nie pozwól na to, żeby płyn w alembiku doszedł do wrzenia w niekontrolowany sposób. Źródło ciepła na początku destylacji powinno mieć wysoką moc  a następnie powinno być zmniejszane, gdy zbliża się punkt wrzenia. Spróbuj utrzymać nastaw na powolnym wrzeniu i gotuj na wolnym ogniu.
 • Jeżeli korzystasz z elektrycznego ogrzewania, warto zainstalować Regulator Mocy do grzałki.
 • Podczas destylacji zalecamy zachowanie absolutnej trzeźwości.
 • Dbaj o wymianę zimnej wody chłodzącej miedzianą spiralę.
 • Alembik miedziany nagrzewa się do temperatury która może powodować stałe poparzenia ciała, zaleca  się nie dotykanie gołymi rękoma nagrzanych części miedzianych, warto mieć w zanadrzu rękawiczki żaroodporne.

Czyszczenie i konserwacja alembika miedzianego

Przez pierwszym użyciem alembika - niezależnie od modelu zaleca się przeprowadzenie destylacji wody, aby oczyścić wszelkie zanieczyszczenia powstałe w procesie produkcji urządzenia lub transportu, Aby alembik służył wiele lat niezbędne jest utrzymanie go w czystości tak jak w przypadku każdego innego elementu maszyn lub sprzętu. Jeżeli używasz destylatora tylko raz w roku to musisz być pewien, że po ostatniej destylacji został on odpowiednio umyty i zakonserwowany. Proces czyszczenia eliminuje kwasy siarkowe i inne szkodliwe substancje, które zostały zgromadzone i osadzone na ściankach garnka, spirali miedzianej i innych elementów destylatora. Można pozbyć się takich zabrudzeń przeprowadzając destylację czyszczącą z mieszaniny mąki żytniej i wody. Jest to dość prosty sposób. Wypełnij wodą 40% pojemności garnka i dodaj 5% mąki żytniej. Przed rozpoczęciem destylacji czyszczącej należy sprawdzić czy łabędzia szyja i spirala nie są pozatykane. Złącza alembiku powinny być uszczelnione za pomocą tradycyjnej techniki uszczelniającej po zamieszczeniu kaptura na garnku alembika. Właściciele destylatorów miedzianych, którzy używają je często (np. co drugi miesiąc) nie muszą przeprowadzać destylacji oczyszczającej z mąki żytniej i wody. Wystarczy pojedyncza destylacja wody.   

Regularne stosowanie oraz upływający czas sprawiają, że miedź zaczyna się utleniać co w efekcie powoduje zmianę jej koloru na czerwony. Jeśli chciałbyś wypolerować powierzchnię alembika sugerujemy użyć odpowiednich nietoksycznych środków polerskich. Ważne jest, aby nie używać szorstkich ściernych środków czyszczących lub szmatek. Można również oczyścić garnek jedną z dwóch tradycyjnych metod: przetrzeć szmatką zwilżoną roztworem soli i cytryny lub wilgotnej szmatki pokrytej popiołem uzyskanym z wypalonego drewna. Drugą metodę można stosować do mycia alembika z zewnątrz ale i na wewnątrz. Jeżeli używasz alembik do wytwarzania olejków eterycznych pamiętaj, że olejki przyklejają się do ścian garnka i miedzianej spirali. Wówczas zaczyna tworzyć się lepka skorupa. Aby temu zapobiec wkładamy jeszcze ciepłe elementy alembika do gorącej wody. Należy pamiętać, że jeśli używa się alembika do wytwarzania olejków to nie zaleca się używania go także do produkcji destylatów alkoholowych. Tłuszcze zawarte w olejkach z czasem naturalnie przesiąkają miedź. W momencie kontaktu takiej miedzi z alkoholem mogą wytworzyć się substancje szkodliwe dla zdrowia.

Należy regularnie dbać o czystość alembika, ponieważ oczyszczony daje większe rezultaty podczas destylacji oraz wpływa na dłuższą żywotność sprzętu. 

Życzymy udanych procentów!
Słowa kluczowe: destylator miedziany, reflux , alembik miedziany 30l, rakija, refluks, kolumna, 100%, destylator, kolumnowy, premium, refluxo zestaw, uniwersalny alembik, wielofunkcyjny alembik

Klienci którzy kupili ten produkt, kupili również

Bestseller
Szybki podgląd
Cena: 27,99 PLN 22,76 PLN netto

Dlaczego warto nam zaufać?

10 lat doświadczenia
Ponad 10 lat
doświadczenia
100% polska firma
Towar widoczny
w sklepie jest
dostępny od ręki
Szybka i tania dostawa
Tania dostawa
Szybka realizacja
100% polska firma
Certyfikat dbałości
o prawa konsumenta
Bezpieczne zakupy
Bezpieczne
zakupy
Rabaty i punkty
Atrakcyjne rabaty
Punkty lojalnościowe
Fachowe doradztwo
Fachowe doradztwo
i pomoc
100% polska firma
100%
polska firma
Zamknij
Potrzebna pomoc?Oddzwonimy!